A Mohácsi Helyi Közösség Helyi akciócsoport a 2014-2020-as programidőszakra vonatkozó Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégiája Mohács város közigazgatási területére terjed ki és ezzel több, mint 18 ezer főt érint. A város adottságai környezeti, társadalmi, gazdasági téren is beavatkozásokat igényelnek, e stratégia végrehajtásával főleg kulturális területen érhetők el pozitív változások.
A stratégia a város közösségi kulturális téren kitűzött jövőképének elérése érdekében kijelölt átfogó stratégiai cél az alábbi: „Minőségi életkörülmények biztosítása magas hozzáadott értékű, közösségek által megvalósított közösségi, kulturális jellegű fejlesztések révén”
Az átfogó cél elérését specifikus célok segítik, amelyek területei a közösségi kezdeményezések és szerveződések támogatása; a minőségi kultúra és közművelődés rendelkezésre állása; a mai fiatalokat megtartó és helyi identitást erősítő élettér megteremtése; és nem utolsó sorban a fenntartható idegenforgalmat segítő környezet fejlesztése.
A célok elérését a különböző operatív programok nyújtotta támogatási lehetőségek figyelembe vételével a stratégiában megfogalmazott alábbi műveletek segítik:
- Kulcsprojekt: Civil Közösségi Ház kialakítása
- Civil társadalom szerepének, tevékenységeinek erősítése infrastruktúrafejlesztés által
- Civil társadalom szerepének, tevékenységeinek erősítése programok támogatása
- Sportolási és egyéb szabadidős szolgáltatások, programok támogatása
- Kultúrát, közművelődést szolgáló intézmények, önkormányzatok működési helyszínének fejlesztése
- Kultúrát, közművelődést szolgáló intézmények, önkormányzatok programjainak, rendezvényeinek támogatása
- A természeti és épített környezet rekreációs, közösségi, kulturális célú fejlesztése
A CLLD forrásból tervezett műveletekkel a Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégia alapján készülő helyi felhívások keretében a mohácsi székhellyel, telephellyel rendelkező köz és civil szférából jelentkező szervezetek kaphatnak támogatást. Az egyes beavatkozási területek esetében a projektek kiválasztása a Stratégiában meghatározott kritériumok alapján történik. A HKFS tartalma folyamatos felülvizsgálat tárgya és szükség esetén az akciócsoport módosításokat, a forrásátcsoportosítást kezdeményezhet.
14 szervezet közös összefogásával alakult meg a Mohácsi Helyi Közösség, amely felel a célok megvalósításáért. Munkaszervezete a HACS tagok által, az alapítószervezetek közül kiválasztott Mohácsi Városszépítő és Városvédő Egyesület.